Pytania/Odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania…

Kwestie finansowo-formalne

  1. Jak można zapisać Dziecko do przedszkola?

    W przedszkolu obowiązuje rekrutacja zgodnie z wytycznymi Urzędu Miasta. Rekrutacja odbywa się poprzez system Nabór. W przypadku wolnych miejsc po okresie rekrutacji wniosek można złożyć w każdym momencie w ciągu całego roku.

  2. Podpisanie umowy.

    Po zakończeniu rekrutacji Rodzice zaproszeni są do podpisania umowy z przedszkolem a także karty przedszkolaka i upoważnienia do odbioru Dziecka. Trwa to kilka minut.

  3. Dni adaptacyjne.

    Zajęcia adaptacyjne odbędą się dnia 30.08.2023 oraz 31.08.2023.

  4. W jakich godzinach funkcjonuje przedszkole?

    Przedszkole otwarte jest od 7:00-17:00. Sporadycznie, w przypadku braku kadry przedszkole zastrzega sobie prawo do skrócenia otwarcia do 8 godzin dziennie.

  5. Czy Dziecko musi być przyprowadzane do jakiejś konkretnej godziny?

    Najlepiej dla Dziecka, gdy jest  przyprowadzone do godziny 8:15- wtedy razem z grupą bierze udział w czynnościach higienicznych i o 8:30 zjada śniadanie.

  6. Jaka jest wysokość opłat?

    Przedszkole od 8:00-13:00 realizuje opiekę nieodpłatnie. Przed godziną 8:00 i po godzinie 13:00 jest to opłata 1,14 zł. za godzinę (wyjątkiem są Dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne- opłata 0zł.)  Rodzic ponosi koszt dziennej stawki żywieniowej wg wybranego pakietu. Pakiety uzależnione są od ilości zadeklarowanych godzin.

  7. Czy są przewidziane jakiekolwiek dodatkowe opłaty?

    Dodatkowa opłata to tzw. „wyprawka” na materiały plastyczne. Rodzic opłaca ją jednorazowo na początku roku szkolnego. Rodzic opłaca także zajęcia dodatkowe dla Dziecka, jeśli takie są organizowane.

  8. Jak i do kiedy zgłaszać nieobecność Dziecka? Jakie ponosi się wtedy koszty?

    Nieobecność dziecka należy zgłosić do godziny 7:10 w dniu, w którym dziecko będzie nieobecne- brak kosztów. Nieobecność zgłasza się w systemie 4parents.

  9. Czy placówka funkcjonuje w ferie i wakacje oraz w okresach okołoświątecznych?

    Przedszkole w czasie ferii , w okresie okołoświątecznym i długich weekendów pracuje na zasadzie dyżuru- dla zapisanych dzieci. W czasie wakacji przedszkole ma przerwę wakacyjną-  w sierpniu. Daty zamknięcia przedszkola podawane są na zebraniu organizacyjnym na początku roku szkolnego.

  10. Czy Dzieci posiadają ubezpieczenie?

    Rodzice ubezpieczają Dzieci we własnym zakresie.

Opieka i jej organizacja

  1. Jak wygląda plan dnia?

    Ramowy rozkład dnia można znaleźć w zakładce dokumenty.

  2. Do jakiej grupy uczęszczałoby moje dziecko – docelowa liczebność grupy, liczba osób sprawujących opiekę, wiek dzieci?

    Grupy podzielone są ze względu na wiek Dzieci. Każda grupa liczy maksymalnie 25 Dzieci. Opiekę sprawuje wymiennie dwóch nauczycieli i pomoc nauczyciela.

  3. Jakie są główne zasady, na których opiera się opieka nad dziećmi?

    Nauczyciele dbają o bezpieczny pobyt Dzieci w przedszkolu. Każde Dziecko traktowane jest indywidualnie. Nauczyciel reaguje na potrzeby Dziecka. W Przedszkolu wykorzystywane są elementy pedagogiki Daltońskiej, ze szczególnym uwzględnieniem  samodzielności dzieci.

  4. Jak Dzieci zwracają się do Pań?

    Przedszkolaki do Pań mówią „pani”, jednak ze względu na to, iż w naszym przedszkolu panuje ciepła i rodzinna atmosfera nie prostujemy dzieci, które chcą zwracać się do Pań ,,ciociu”.

  5. Czy w przedszkolu jest psycholog?

    W przedszkolu pracuje psycholog. Ma on również wyznaczony dzień, kiedy pełni dyżur dla Rodziców. Spotkania odbywają się po wcześniejszym umówieniu się drogą mailową.

  6. Czy w przedszkolu jest logopeda?

    W przedszkolu jest logopeda, który diagnozuje Dzieci i za zgodą Rodziców realizuje z Dziećmi zajęcia rozwijające aparat mowy.

  7. Czy przedszkole posiada monitoring?

    Dla zapewnienia bezpieczeństwa przedszkolaków obiekt wyposażony jest w system kamer, ale bez podglądu on-line dla rodziców.

  8. Czy w przedszkolu podawane są leki?

    W przedszkolu obowiązuje zakaz podawania leków przedszkolakom- chyba, że Dyrektor w porozumieniu z Rodzicami zdecyduje inaczej- dotyczy to chorób przewlekłych lub zdiagnozowanej przez lekarza alergii.

Wyżywienie

  1. Czy przedszkole posiada własną kuchnię?

    Przedszkole nie posiada własnej kuchni. Współpracujemy z cateringiem, który przygotowuje smaczne wysokowartościowe, zbilansowane posiłki dostosowane do potrzeb Dzieci w wieku przedszkolnym.

  2. W jakich godzinach podawane są posiłki?

    I śniadanie 8:30, II śniadanie 11:00, obiad 13:30, podwieczorek 15:15

  3. Na ile wcześniej trzeba odwoływać posiłki?

    Informacje o nieobecności Dziecka należy zgłosić do godziny 7:10, w dniu w którym Dziecko będzie nieobecne wówczas koszt posiłków nie zostanie doliczony do faktury.

  4. Moje Dziecko jest alergikiem – jak w takiej sytuacji wygląda jego wyżywienie?

    Menu jest dostosowane do potrzeb Dziecka z alergią na podstawie zaświadczenia od lekarza specjalisty i informacji od Rodziców.

  5. Czy dzieci mają cały czas dostęp do wody?

    Dzieci mają stały dostęp do wody- w każdej sali znajduje się naczynie z wodą.

  6. Jak obchodzone są urodziny dzieci? Czy rodzice przynoszą coś do jedzenia?

    Na chwilę obecną ze względu na reżim sanitarny, a także liczne alergie – rodzice nie przynoszą jedzenia. Obchodzenie urodzin jest ujednolicone w każdej grupie. Dziecko otrzymuje koronę, album z rysunkami dzieci z grupy, odśpiewane jest ,, Sto lat”. Możliwe jest przyniesienie baloników i czapeczek urodzinowych.

Wyposażenie i higiena

  1. Czy Dziecko ma obowiązek leżakowania w przedszkolu?

    Leżakowanie odbywa się w grupie dzieci najmłodszych. Śpią tylko te dzieci, które mają taką potrzebę. Pozostałe  odpoczywają relaksują się podczas słuchania wyciszającej muzyki tak, by każde Dziecko miało możliwość chwilę odpocząć.

  2. Czy do przedszkola przyjmowane są Dzieci w pampersach?

    Do przedszkola nie są przyjmowane  Dzieci w pampersach. Ważne jest, aby Dziecko samo potrafiło realizować potrzeby fizjologiczne .

  3. Co wchodzi w skład wyprawki dla przedszkolaka?

    Prosimy przygotować dla Dzieci kapcie najlepiej z podeszwą antypoślizgową ( nie obuwie typu crocsy), min. 1 komplet ubrań na przebranie, pastę do zębów, kubek oraz szczoteczkę do zębów, kocyk i poduszkę w przypadku leżakowania. Pełny „Niezbędnik przedszkolaka” znajduje się w zakładce dokumenty.

  4. Czy dzieci myją zęby i jak często?

    Dzieci myją zęby codziennie po I śniadaniu. Aktualnie ze względu na obostrzenia sanitarne dzieci w przedszkolu nie myją zębów.

  5. Czy jest specjalne miejsce do zostawiania wózków, fotelików samochodowych, rowerka lub hulajnogi?

    Rowery, hulajnogi i foteliki samochodowe można pozostawić  w przedszkolu w wydzielonym pomieszczeniu przy wejściu do budynku przedszkola. Za pozostawione rzeczy nie ponosimy odpowiedzialności.

Spacery i wyjścia

  1. Jak często dzieci wychodzą na zewnątrz?

    Dzieci wychodzą na dwór codziennie jednak jest to uzależnione od warunków atmosferycznych od jakości (czystości) powietrza.

  2. Czy przedszkole posiada własny plac zabaw?

    Przedszkole posiada własny, bezpieczny teren przy przedszkolu, który jest w trakcie adaptacji na ogród przedszkolny.

  3. Czy dzieci spacerują, czy przebywają tylko na placu zabaw?

     Dzieci  spędzają czas albo na terenie przy przedszkolu albo spacerując po najbliższej okolicy przedszkola.

  4. Czy sprawdzany jest stan powietrza ?

    Stan powietrza jest sprawdzany przez nauczyciela przed wyjściem.

Zajęcia dodatkowe

  1. Jakie zajęcia odbywają się regularnie, np. rytmika?

    Bezpłatnie i regularnie odbywają się zajęcia z języka angielskiego  i rytmiki (1 raz w tygodniu).

  2. Czy oprócz stałych zajęć są jakieś inne specjalne wydarzenia?

    Oprócz stałych zajęć odbywają się uroczystości przedszkolne i grupowe wg kalendarza.

  3. Czy w przedszkolu są organizowane przedstawienia, w których biorą udział dzieci? Jak to wygląda w praktyce?

    W przedszkolu organizowane są uroczystości, przedstawienia z udziałem Dzieci. Aktualnie wszystkie uroczystości odbywają się bez udziału gości. Są one nagrywane i udostępniane rodzicom w formie elektronicznej.